Cel: PARYTET!

Nie trzeba zbyt wielu badań, by zauważyć, że pozycja mężczyzn w biznesie nadal jest mocniej ugruntowana niż rola kobiet. Potwierdzają to nawet osoby będące wysoko w hierarchii poszczególnych firm. Co należy zrobić, aby wpłynąć na tę dysproporcję?

Przed nami naprawdę długi proces. Na jego końcu będzie parytet. Zanim to jednak nastąpi czeka nas wiele zmian, przede wszystkim muszą one nastąpić w naszych głowach. Podejście do tych zmian zależne jest od pokolenia, do którego aktualnie należymy.

Kobiety, mające 34 lub mniej lat i będące częścią pokolenia Y twierdzą, że parytet płci zostanie osiągnięty za 22 lata. Uważają też, że stanie się to jeszcze dzięki ich pokoleniu. Kobiety te mówią, że za zmianę powinni czuć się odpowiedzialni wszyscy jednak 30% zauważa, że w gruncie rzeczy nikt tego nie robi. Wsparcie liderów powinno się natomiast opierać na odpowiednim mentoringu, szkoleniach, elastyczności i skoncentrowaniu na wynikach. W ten sposób mogą oni dopingować kobiety znajdujące się właśnie na stanowiskach kierowniczych. Pokolenie Y stawia też pośród wszystkich zmian, które chce wprowadzić, na harmonię życia. Według wspomnianych kobiet można ją osiągnąć będąc elastycznym co do miejsca wykonywanej pracy.

Mężczyźni należący do pokolenia Y uważają natomiast, że parytet płci zostanie osiągnięty za 20 lat. 93% uważa natomiast, że uda się to osiągnąć pokoleniu Y. W ramach wsparcia proponują oni wdrożenie polityki neutralnej względem płci. To ma ich zdaniem pomóc kobietom na kierowniczych stanowiskach. Co więcej, uważają też, że za to wsparcie odpowiedzialny jest każdy, choć w szczególny sposób wskazują oni na działy HR. Dla uzyskania harmonii w życiu są według nich ważne elastyczne godziny pracy.

Nieco inaczej kształtują się odpowiedzi wśród respondentów należących do pokolenia wyżu demograficznego, a więc pokolenia X. Należą do niego osoby mające 35 lub więcej lat. W tej grupie to mężczyźni są większymi optymistami. Twierdzą oni, że parytet uda się wprowadzić za 14 lat. Twierdzą też, że za wsparcie kobiet w roli kierowniczej odpowiedzialne jest wyższe kierownictwo i dział HR. Liderzy, aby wesprzeć kobiety na wysokich stanowiskach, mogą według nich zatrudniać i awansować będąc neutralnymi pod względem płci. To ma się przyczynić do lepszej pozycji kobiet. Dla osiągnięcia harmonii wystarczy im jednak najczęściej odpowiednia technologia, która zapewni im elastyczność pracy.

Kobiety należące do pokolenia X twierdzą z kolei, że parytet płci uda się osiągnąć za 18 lat, a za odpowiednie wsparcie roli kobiet na stanowisku kierownika odpowiada wyższe kierownictwo, a zwłaszcza prezes. Podobnie jak kobiety z pokolenia Y powiedziały, że w ramach wsparcia lider w stosunku do kobiet na wyższych stanowiskach powinien zastosować mentoring. Jeżeli chodzi o harmonię życia to postawiły tutaj na elastyczne możliwości i skoncentrowanie na wynikach.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły