Być władcą – przywilej i przekleństwo

Książka zatytułowana „Spisek” to druga z trzytomowego cyklu opowiadająca o dziejach starożytnego Rzymu autorstwa Roberta Harrisa. Jak potworna jest wola bycia władcą i co właściwie niesie za sobą ten przywilej?

Jest rok 63 p. n. e. Pięciu mężczyzn rywalizuje o władzę w republice rzymskiej: prawnik i doskonały mówca Marek Tulliusz Cycero, który właśnie objął stanowisko konsula; jego niezrównoważony psychicznie zaciekły wróg, zadłużony po uszy arystokrata i populista, Katylina; młody i pozbawiony wszelkich skrupułów Gajusz Juliusz Cezar; przywódca legionistów Pompejusz oraz Krassus – najbogatszy człowiek w Rzymie.

Cycero broni tradycji republikańskich, występuje przeciw stronnictwu popularów, zwolenników przejęcia władzy przez lud. Populatorzy, których wspiera natomiast Juliusz Cezar, planują zabójstwo świeżo mianowanego konsula. Tymczasem Katylina, chcąc dekretem unieważnić swoje długi, przygotowuje zamach stanu. Cycero jednak demaskuje spisek, domagając się dla konspiratorów kary śmierci. Gdy trzej najpotężniejsi ludzie republiki – Cezar, Pompejusz i Krassus – zawierają nieoficjalne przymierze, dni młodego prawnika wydają się policzone…

Czy znajdą się tu jakiekolwiek porównania między antycznym Rzymem, a współczesną Wielką Brytanią? Autor nigdy tego wyraźnie nie zaznacza, ale jak zauważa „Sunday Telegraph”, brak bezpośrednich wskazań nie oznacza, że ich w ogóle nie ma. Dodaje również, że „Ta ponadczasowość i uniwersalność jest największą zaletą thrillerów Harrisa”.

Robert Harris jest nie tylko pisarzem, ale i dziennikarzem oraz komentatorem politycznym. Jego książki są tłumaczone na 37 języków i sprzedają się na całym świecie w milionach egzemplarzy.

Źródło: Wydawnictwo ALBATROS

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły