Rzuciłeś palenie? Ta dieta pomoże płucom

Dieta bogata w świeże warzywa i owoce, zwłaszcza pomidory i jabłka, sprzyja regeneracji płuc u osób, które rzuciły palenie papierosów – czytamy na łamach „European Respiratory Journal”.

Po 30. roku życia u człowieka zaczyna maleć wydolność płuc. Proces ten przebiega w różnym tempie w zależności od stylu funkcjonowania oraz indywidualnych cech danej osoby. Jest jednak bardziej nasilony u byłych palaczy, którzy już wcześniej wystawiali swoje płuca na ciężką próbę.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA) wykazali, że konsumpcja świeżych owoców i warzyw (jabłek i pomidorów) wiąże się ze spowolnieniem degeneracji płuc, szczególnie u osób, które w przeszłości paliły papierosy. Oznacza to, iż substancje zawarte w tych produktach pomagają naprawiać szkody wyrządzone przez dym tytoniowy.

W badaniu uczestniczyło 650 ochotników z trzech europejskich krajów – Niemiec, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Były to osoby, które nigdy nie paliły papierosów, bądź w pewnym momencie swojego życia zerwały z nałogiem. Badani wypełniali kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych i dwukrotnie poddawali się spirometrii (pomiarowi czynności płuc) – na początku badania i po dziesięciu latach od jego rozpoczęcia.

Okazało się, że proces degeneracji płuc przebiegał wolniej u uczestników, którzy spożywali zazwyczaj więcej niż dwa pomidory lub trzy porcje świeżych owoców dziennie. Efekt nie występował u osób spożywających przetworzone produkty, np. przecier z pomidorów, itp.

Związek pomiędzy dietą a funkcjonowaniem płuc był najsilniejszy u byłych palaczy. Systematyczna konsumpcja pomidorów i jabłek zmniejszała u badanych ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), chorób serca i raka płuc.

– Nasze badanie pokazuje, że dieta może pomóc w regeneracji płuc u osób, które rzuciły palenie. Sugeruje również, iż dieta bogata w owoce może spowolnić naturalny proces starzenia się płuc u osób, które nigdy nie paliły – podsumowuje koordynatorka badania prof. Vanessa Garcia-Larsen.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły