Korzystne targi pracy

Targi Pracy to moment na to, aby się spotkać ze swoim potencjalnym pracodawcą, a także nawiązać cenne relacje, które mogą zaowocować w przyszłości. Jakie uroki niesie za sobą uczestnictwo w takim wydarzeniu?

Osoby, które dopiero szukają swojej pierwszej pracy lub akurat są w trakcie zmiany miejsca zatrudnienia muszą się mierzyć z wieloma przeciwnościami. Targi pracy mogą się zatem dla nich okazać dobrym rozwiązaniem. Są to wydarzenia organizowane co roku w największych miastach w Polsce, najczęściej jesienią lub wiosną. Podczas nich spotykają się pracodawcy z kandydatami. Popularność tego typu wydarzeń w ostatnich latach jest tak duża, że na informacje dotyczące zbliżających się targów pracy na pewno natrafimy w mediach m.in. w gazetach branżowych, lokalnej prasie, na portalach internetowych, a także w uniwersyteckich biurach karier czy urzędach pracy. Firmy chętnie uczestniczą w tego typu wydarzeniach. Nie tylko dlatego, aby spotkać potencjalnych pracowników, ale i zbudować wizerunek dobrego pracodawcy czyli Employer Branding.

Tego typu wydarzenia przeznaczone są w sposób szczególny dla osób bezrobotnych oraz kandydatów, którzy już mają pracę, ale rozważają jej zmianę. Uczestniczące w wydarzeniach osoby mają możliwość spotkania w jednym miejscu przedstawicieli zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych firm. To świetna opcja dla tych, których interesuje działalność wielu firm. Część z nich mogą one bowiem spotkać w tym samym miejscu oraz tym samym czasie, a także porozmawiać z ich przedstawicielami.

Takie spotkanie to nie tylko szansa na rozmowę, ale i na pozostawienie swojego CV na stoisku danej firmy. Dzięki temu, jeśli pojawi się stanowisko odpowiadające kompetencjom kandydata, potencjalny pracodawca będzie mógł od razu skontaktować się z nim i zaproponować udział w rekrutacji. Niewykluczone też, że CV wręczone bezpośrednio osobie odpowiedzialnej za rekrutację, obecnej na stoisku, zainteresuje ją na tyle, że od razu zaprosi kandydata na pierwszą rozmowę, a może nawet przeprowadzi ją podczas targów.

Targi pracy to też dobry moment na to, aby zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy, praktyk i staży, a także ścieżką kariery w poszczególnych firmach. Oferty, z którymi można się zapoznać w trakcie tego wydarzenia są zazwyczaj dostosowane do grupy docelowej, która pojawi się podczas targów. Pracodawcy, oprócz ofert pracy na swoich stoiskach, promują programy stażowe lub praktyki w wewnętrznych działach firmy. Wzięcie udziału w programach skierowanych do absolwentów i studentów umożliwia zapoznanie się z zakresem obowiązków na danym stanowisku i, dzięki współpracy z pracownikami firmy, często ekspertami w danej dziedzinie, zdobycie praktycznego doświadczenia. Jest to jeden ze sposobów na rozpoczęcie kariery w wymarzonej firmie.

Ci, którzy nie są pewni czy ich doświadczenie i wykształcenie jest istotne w konkretnej interesującej ich organizacji mogą to również sprawdzić. W czasie rozmowy uczestnik targów może się dowiedzieć, jakich brakuje mu kwalifikacji, aby otrzymać daną ofertę pracy. Dla każdego kandydata będzie to cenna wskazówka, ponieważ dowie się nad rozwojem jakich kompetencji powinien popracować.

Targi pracy dają również możliwość spotkania z doradcą zawodowym, który pomoże w określeniu największych zalet kandydata, obszarów do rozwoju oraz doradzi jakie podjąć kroki, aby zdobyć  pracę, która pozwoli najlepiej wykorzystać jego doświadczenie, wiedzę oraz kompetencje. Nie należy się w tym wypadku obawiać opłat za tego typu usługi. Porady są tam bezpłatne.

Dzięki spotkaniu twarzą w twarz z przedstawicielami firm, kandydaci mają szansę zadawać im pytania na temat samej firmy i warunków pracy. Warto, aby przed podejściem do stoiska, kandydat zastanowił się jakie informacje chciałby uzyskać.

Targi pracy są bardzo dobrą okazją dla kandydata do zaprezentowania się przed przedstawicielem firmy, w której chciałby pracować. Jeśli uczestnik targów zabłyśnie wiedzą na branżowy temat lub wykaże się wysoką kulturą osobistą jest duże prawdopodobieństwo, że zostanie zapamiętany i zwiększy swoje szanse na zaproszenie do udziału w rekrutacji. Warto pamiętać, że w rozmowie bezpośredniej efekt pierwszego wrażenia zawsze rzutuje na dalszy kontakt.

Źródło: LeasingTeam

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły