Wynagrodzenia pracowników produkcji

Jak wynagradzani są pracownicy produkcji? Okazuje się, że sposoby premiowania wykonywanych przez nich zadań znacznie się od siebie różnią. Na co jednak dokładnie wskazały badania przeprowadzone na 30 organizacjach o rozbudowanych strukturach produkcyjnych?

Ze wszystkich zbadanych firm 90% stanowiły te zagraniczne. Istotne jest jednak to, że około 40% z nich zatrudniało powyżej 1000 pracowników. Oprócz zbadania ogólnych zasad wynagradzania, analizie poddano praktyki premiowania czterech grup stanowisk: pracowników manualnych, operatorów maszyn i urządzeń, operatorów/ustawiaczy maszyn oraz brygadzistów.

Jak wynika z analiz, 90% firm obejmuje systemem premiowania wszystkich pracowników produkcji. Ponad dwie trzecie (69%) nie różnicuje zasad premiowania w zależności od działów. Oprócz płacy zasadniczej oraz wynagrodzenia zmiennego, 93% przedsiębiorstw przyznaje pracownikom świadczenia pozapłacowe, 50% stałe miesięczne dodatki, a 37% – stałe roczne składniki pensji.

Stosunkowo najczęściej premia jest jednak ustalana jako procent wynagrodzenia. U jednej czwartej badanych wynagrodzenie zmienne określone jest stawką kwotową. Co warto zauważyć – 87% przedsiębiorstw uważa, że ich system nastawiony jest na motywowanie pracowników. W pozostałych przypadkach nastawiony jest raczej na cykliczną wypłatę stałej kwoty.

Zazwyczaj pracodawcy nie decydują się na stosowanie odrębnych praktyk względem nowozatrudnionych pracowników produkcji, ale te osoby niejednokrotnie muszą przepracować cały okres, za jaki pracodawca nalicza wynagrodzenie zmienne (np. 1, 3, 6 lub 12 miesięcy). Ciekawym rozwiązaniem jest również oferowanie stałego dodatku lub premii za wyniki działowe, dopóki pracownik nie wdroży się do efektywnej pracy na swoim stanowisku.

O jakich kwotach premii mówimy? Mediana premii docelowej (on target) wyrażonej kwotowo wyniosła 361 zł miesięcznie, natomiast określana jako procent płacy zasadniczej – 16%. Najwięcej, bo aż 77% badanych firm, przyznaje premie za realizację celów indywidualnych, rozliczanych w cyklu miesięcznym. 50% organizacji stawia cele indywidualne, na podstawie których wypłaca premie kwartalne. Po 27% wdrożyło cele zespołowe, miesięczne lub zakładowe, roczne.

Źródło: Wynagrodzenia.pl (http://wynagrodzenia.pl/t/ogolnopolskie-badanie-wynagrodzen-np)

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły