Pielęgnacja twarzy przez mężczyzn zazwyczaj nie kojarzy się z używaniem zbyt wyszukanych specyfików. Najczęściej jest to żel pod prysznic i woda. Wielu panów ma jednak problemy z niedoskonałościami i powinno bardziej zadbać o swoją skórę
Nie wszyscy mężczyźni przechodzą obojętnie obok niedoskonałości na skórze twarzy. Jak sugerują badania, ponad połowa je dostrzega, ale 17% procent panów nadal nie zwraca na to uwagi. Co więcej, 6% uważa, że tylko panie powinny w specjalny sposób dbać o nią dbać. To właśnie twarz jest jednak tym elementem ciała, który przyciąga najbardziej i sprawia, że zapamiętujemy drugą osobę. Co więcej, oglądanie atrakcyjnych twarzy aktywuje w naszym mózgu ośrodek przyjemności. Niestety, nie jest tak w przypadku tych mniej pięknych twarzy. Co może świadczyć o jej pięknie? Odpowiedź na to pytanie jest związana z symetrią i czystą zdrową skórą.
Blisko połowa panów używa do pielęgnacji twarzy zwykłego mydła. Niewiele mniej, bo 38% Polaków deklaruje, że do codziennej higieny twarzy wykorzystuje żel pod prysznic. 15% badanych nie korzysta z żadnych kosmetyków do mycia twarzy. Jedynie około 13% deklaruje, że stosuje płyn przeciwtrądzikowy. Co ciekawe, tylko 60% mężczyzn korzysta z dodatkowych kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy, a pozostałe 40% deklaruje, że nie stosuje żadnych dodatkowych preparatów. Większość panów argumentuje to brakiem takiej potrzeby. Wśród tych mężczyzn, którzy ich używają, najczęstszą odpowiedzią był krem lub balsam (56%). Tylko niecałe 3% panów stosuje peelingi, trochę ponad 1% z nich korzysta z toników, a niecałe 4% do pielęgnacji twarzy wykorzystuje dodatkowe żele bądź płyny oczyszczające twarz.
Skoro widoczne są tak duże różnice w pięlęgnacji skóry pomiędzy kobietami i mężczyznami to warto się zastanowić czy to ma związek z odmiennościami w jej jakości w przypadku obu płci. Takie różnice pomiędzy nimi faktycznie występują. Męska skóra twarzy jest grubsza i bardziej wrażliwa. Dotyczy to znacznie mniejszej wrażliwości na kosmetyki oraz na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dzięki większej elastyczności jest mniej podatna na proces starzenia, przez co panowie zazwyczaj później zauważają u siebie pierwsze zmarszczki. Jeśli jednak już się pojawią – są znacznie głębsze i trwalsze niż u kobiet. W przypadku większości mężczyzn za jakość ich skóry z biegiem lat odpowiadają także ich codzienne nawyki – niestosowanie preparatów pielęgnacyjnych, nieodpowiednia dieta czy nieużywanie kremów z filtrem. Do tego dochodzą jeszcze nawyki związane z goleniem skóry twarzy.
Świadomość mężczyzn w tej kwestii ciągle się jednak zmienia. Już teraz widoczna jest poprawa, choć następuje ona głównie wśród młodszego pokolenia.
Źródło: InnerLook PR