Skoro efekty innowacji w głównej mierze odczuwa sektor prywatny to także i on powinien być ich inicjatorem. Tymczasem większość z nowych pomysłów rodzi świat nauki. Firmy wolą zrzucić to na uczelnie, a swój wkład w projekt ograniczyć do tego finansowego
Idąc za tropem Szwajcarii warto by było zaufać przedsiębiorcom i skłonić ich do wprowadzania innowacji. Oni wolą jednak finansować pomysły, które rodzą się w głowach naukowców.
Ryzyko związane z innowacyjnością ponosi jednak sektor prywatny. W Szwajcarii państwo nie może pieniędzy podatników przekazywać bezpośrednio firmom na badania i rozwój. U nas wygląda to nieco inaczej. W Polsce firmy mogą otrzymać takie środki drogami pośrednimi.
Kiedy firma prowadzi projekt z uczelnią lub publicznym instytutem badawczym i chce wypracować innowacyjne usługi czy produkty, to koszty tych badań są równo dzielone pomiędzy firmę i placówkę badawczą. Państwo wspiera wtedy jednostkę naukową i daje jej na takie działania środki. Tak rodzi się konkurencja. Każda z firm szuka bowiem takiej jednostki naukowej, w którą najbardziej będzie się jej opłacało inwestować. Korzyści odnoszą jednak obie strony. Podczas gdy firmy znajdują ludzi, którzy stworzą dla nich coś innowacyjnego to uczelnie szukają sponsorów. Dzięki nim są w stanie sfinansować swoje pomysły i mieć środki na spłatę swoich pracowników.
Istnieją między nimi jednak pewne zgrzyty jeżeli chodzi o postrzeganie swoich sukcesów. Biznes kieruje się finansami. To od nich uzależnia swoje działania, nauka jest natomiast rozwijana w imię doskonałości i tak też traktują to badacze. Przedsiębiorstwa nie marzą jednak o wspomnianej doskonałości, wolą coś co się po porostu dobrze się sprzeda.
Zmiana podejścia do innowacyjności nie nastąpi z dnia na dzień. Innowacyjność powinna być krzewiona już w szkole. Dobrze by było nie stosować terminu „innowacja” do wszystkiego, w tym momencie nie zawsze jest on używany trafnie. Powinno się go natomiast używać wyłącznie do tego, co faktycznie na to miano zasługuje. Innowacyjnym jest zatem coś, co w zupełnie nowy, inny sposób może zaspokoić potrzeby danego człowieka.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl