Mężczyźni zarabiają więcej

Mimo, że kobiety są coraz bardziej doceniane na rynku pracy to nadal nie widać tego w otrzymywanych przez nie wypłatach. Mężczyźni nadal przodują w tej kwestii i nie zanosi się w tej materii na większe zmiany

Przeciętna wypłata dla kobiet w zeszłym roku wynosiła 3400 złotych brutto miesięcznie. Jest to około 800 złotych mniej niż dostawali w tym czasie mężczyźni.

Różnice w zarobkach między kobietami i mężczyznami są widoczne na wszystkich szczeblach zarządzania niezależnie od stażu pracy. Największe dysproporcje wystąpiły w przypadku dyrektorów. Przykładowo: kobiety ze stażem pracy od 6 do 8 lat, które zajmowały stanowiska dyrektorskie, otrzymywały przeciętnie 6450 złotych. Stanowiło to jedynie 68% mediany wynagrodzeń mężczyzn dyrektorów z identycznym stażem pracy. Z kolei w przypadku pracowników szeregowych kobiety ze stażem pracy poniżej roku zarabiały przeciętnie 2200 złotych brutto miesięcznie, a więc 92% tego, co mężczyźni na stanowiskach szeregowych z tym samym doświadczeniem zawodowym.

Ogólnokrajowe reguły były powielane także we wszystkich większych miastach. Największe dysproporcje zaobserwowano w Gdańsku i Katowicach, gdzie różnice sięgały blisko 1400 złotych. Nie trzeba chyba przypominać, że więcej zarabiali mężczyźni. Podobnie było w Warszawie, gdzie płeć piękna zarabiała o 1348 złotych mniej. Nadzieją napawa jednak Lublin, w którym są najmniejsze dysproporcje. Tam kobiety zarabiały mniej średnio o 525 złotych brutto.

Zupełnie bez znaczenia jest tu także wielkość firmy. W każdej z firm wysokość pensji kobiet różni się od tego, ile dostają mężczyźni. Nie da się jednak ukryć, że największe dysproroporcje można było zauważyć w wielkich przedsiębiorstwach.

Firmy z polskim kapitałem nie są tu jednak żadnym wyjątkiem. Różnice w wynagrodzeniach występują bowiem zarówno w firmach polskich, jak i zagranicznych. W przedsiębiorstwach z przewagą polskiego kapitału kobiety zarabiały przeciętnie 3000 złotych brutto miesięcznie, co stanowiło niespełna 80% wartości środkowej pensji mężczyzn w polskich firmach. Z kolei w organizacjach zagranicznych, kobiety otrzymywały przeciętnie 4500 złotych, a ich koledzy 5500 złotych brutto miesięcznie.

Rozpatrywanie wysokości zarobków kobiet i mężczyzn bez zagłębiania się w ich wykształcenie, doświadczenie czy wykonywaną pracę nie jest do końca miarodajne. Zwraca jednak uwagę na pewien ogólny problem, jakim są mniejsze zarobki pań.

Źródło: Wynagrodzenia.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły