U dorosłego człowieka, niezależnie od płci i wieku, może wystąpić kilka rodzajów łysienia. Mają one zróżnicowane przyczyny, objawy oraz przebieg. Z łysieniem można jednak walczyć!
W zależności od rodzaju łysienia stosuje się również różne metody terapii. Najważniejszym krokiem w walce z łysieniem jest konsultacja dermatologiczna, podczas której lekarz określi typ łysienia i dobierze skuteczną i bezpieczną metodę leczenia.
Męski problem
Łysienie androgenowe (łysienie typu męskiego) jest najczęstszą postacią łysienia (95 proc. wszystkich przypadków), uwarunkowaną genetycznie (często występuje rodzinnie). Przeciętnie co trzeci mężczyzna w wieku między 25. a 40. rokiem życia obserwuje łysienie o różnym stopniu nasilenia. Według badań OBOPu, wśród mężczyzn około 50. roku życia ponad połowa utraciła już włosy.
Łysienie typu męskiego polega zazwyczaj na cofaniu się linii włosów na skroniach i czole. Powstają tzw. zakola w okolicy kątów czołowych, pojawia się przerzedzenie na szczycie głowy, które stopniowo prowadzi do powstania okrągłej łysinki zwiększającej swoje rozmiary. Obie te zmiany mogą występować równocześnie.
Wbrew powszechnej opinii to nie nadmiar testosteronu jest przyczyną łysienia a jego metabolit dihydrotestosteron (DHT). DHT powstaje z testosteronu w obecności enzymu 5 alfa reduktazy. Dziedziczymy nadwrażliwość receptorów mieszków włosowych na działanie dihydrotestosteronu lub nadmierną aktywność 5alfa reduktazy w wyniku czego powstaje duża ilość DHT w skórze. Co ważne, dziedziczymy po obojgu rodzicach więc brak włosów np.: u dziadka ze strony matki, może oznaczać większe ryzyko wystąpienie łysienia u wnuka. Łysienie to proces postępujący dopóki nie zaczniemy go leczyć.
Kilka prawd i mitów odnośnie łysienia
*Częste mycie włosów powoduje ich wypadanie. – Nie ma takiego niebezpieczeństwa, pod warunkiem, że stosujemy preparaty przeznaczone do pielęgnacji włosów.
* Przyczyną łysienia u mężczyzn jest nadmiar testosteronu – mit. Przyczyną łysienia androgenowego u mężczyzn jest nadmierna aktywność enzymu 5 alfa reduktazy. Enzym ten znajduje się w skórze i pod jego wpływem testosteron przekształca się w dihydrotestosteron. Bezpośrednią przyczyną łysienia jest nadmierny wpływ dihydrotestosteronu na mieszki włosowe.
* Nadmierne wypadanie włosów nie dotyczy nastolatków i osób tuż po dwudziestce – mit. Nadmierne wypadanie włosów może pojawić się w każdym wieku z powodu np. niedożywienia, niedoboru witamin i mikroelementów, stosowanych leków, chorób infekcyjnych lub autoimmunologicznych, zaburzeń hormonalnych, itp.
*Łysienie jest naturalnym elementem procesu starzenia się – tak, to prawda.
* Częste podcinanie końcówek powoduje wzmocnienie się włosów oraz przeciwdziała ich wypadaniu – tego rodzaju postępowanie nie ma wpływu na większe lub mniejsze wypadanie włosów ani ich wzmocnienie czy osłabienie.
* Łupież jest przyczyną łysienia – tak to prawda, może spowodować nadmierne wypadanie włosów.
* Łysienie można powstrzymać stosując szampony wzmacniające włosy – tzn stosując odpowiednie preparaty np. w postaci szamponu można zahamować proces wypadania włosów.
* Palenie i dieta nie wpływają na proces łysienia – mit. Palenie powoduje np. powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki między innymi te które znajdują się w mieszkach włosowych. Dieta ma bardzo istotne znaczenie dla zdrowych włosów. Niedobory pokarmowe mogą być przyczyną wypadania włosów.
Medycyna na pomoc
W walce o piękne włosy może pomóc medycyna i nowe technologie. Jedną z takich metod jest zabieg S.A.F.E.R.(Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation).
Transplantacja włosów polega na przeniesieniu mieszków włosowych w miejsca gdzie pojawiło się łysienie. – Przeszczep włosów jest zabiegiem wykonywanym w celu odtworzenia owłosienia na skórze głowy, na brwiach, brodzie, wąsach, klatce piersiowej. Umożliwia odtworzenie owłosienia na bliznach pooparzeniowych, pourazowych, pooperacyjnych i po naświetlaniu rentgenowskim – mówi Danuta Partyka, pielęgniarka dyplomowana, z Ośrodka Medycznego Osteomed w Krakowie.
S.A.F.E.R. to urządzenie, które umożliwia przeszczepy pojedynczych mieszków włosowych. Ryzyko uszkodzenia pobranych włosów oraz włosów sąsiadujących jest ograniczone do minimum. Dzięki zastosowaniu najnowszej technologii, S.A.F.E.R. chroni cebulki włosów przed zniszczeniem i nie pozostawia blizn. Technologia ta pozwala na staranną selekcję, dokładne pobranie mieszków włosowych oraz ich precyzyjne wszczepienie w mikronacięcia na skórze. Technologia S.A.F.E.R. pozwala na wykorzystanie mieszków włosowych z innych miejsc niż tylko skóra głowy. Włosy można przeszczepiać z brody, klatki piersiowej, ramion, nóg. Operacja przeprowadzana jest w sterylnych warunkach, w znieczuleniu miejscowym.
Transplantacja włosów wspomnianą metodą zapewnia trwałe, naturalne efekty, bez ryzyka odrzucenia przeszczepu i długiego okresu rekonwalescencji.
Wskazania do zabiegu to: łysienie androgenowe u mężczyzn, łysienie androgenowe u kobiet, łysienie pourazowe, łysienie po oparzeniach, łysienie po napromienianiu, łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry – po ich wyleczeniu, blizny pooperacyjne, uzupełnienie zabiegów rekonstrukcyjnych skóry owłosionej głowy, ubytki owłosienia w okolicy brwi, rzęs, wąsów i brody, ubytki owłosienia okolicy łonowej, rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej.