Większość osób nie przykłada większej uwagi do miejsca, w którym przechowuje wino. Najczęściej jest to lodówka lub barek, w którym trzymane są także inne alkohole, np. wódka. Niestety, nie są to najlepsze warunki. Wina nie lubią niskich i wysokich temperatur. Zarówno jedne, jak i drugie doprowadzić mogą do popsucia się trunku. Jak więc należy przechowywać białe wino? Podpowiadamy!
Coraz więcej Polaków pije wina
Polacy kojarzeni do niedawna głównie z piwem lub mocniejszymi trunkami, coraz częściej stawiają na wina, zwłaszcza białe. W wielu przypadkach do konsumpcji, podobnie jak u mieszkańców południowych krajów, niepotrzebna jest nawet konkretna okazja. Wino ląduje bowiem na naszych stołach jako dodatek do obiadu czy kolacji. Zmieniają się nie tylko zachowania konsumentów, ale także i sam rynek. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że w Polsce coraz częściej powstają także winiarnie, które produkują wysokiej jakości trunki. Polskie wina z powodzeniem eksportowane są nawet do takich krajów jak Włochy czy Hiszpania, które słyną z doskonałych win. To świadczy o wysokiej jakości polskich alkoholi. W związku z rosnącym spożyciem wina, coraz więcej osób zaczynają interesować nie tylko gatunki i szczepy wina, ale także i kwestia właściwego przechowywania trunku.
Dlaczego odpowiednie przechowywanie wina jest tak ważne?
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z winami, powinny pamiętać, że bardzo ważny jest nie tylko rodzaj kupowanego wina, ale także i to, co stanie się z nim później. Chodzi o sposób przechowywania trunków. Wina nie powinny być trzymane ani w lodówce, ani w domowych barkach. Panująca w tych miejscach temperatura jest nieodpowiednia, przez co trunek nie może odpowiednio dojrzewać. Innym zagrożeniem jest możliwość utlenienia, która sprawi, że wino będzie kwaśne, pozbawione swojego naturalnego aromatu i zwyczajnie niesmaczne.
Jak i gdzie przechowywać białe wino?
Za najlepsze miejsce do przechowywania wina, zarówno białego, jak i czerwonego, uważa się piwnicę. To pomieszczenie, w którym panuje odpowiednio niska (jednak nie tak niska, jak w lodówce) temperatura. Nie bez znaczenia jest także brak dostępu do naturalnego światła. To idealne warunki dla win. Warto wiedzieć, że istotna jest także pozycja, w jakiej znajduje się wino. Zakorkowane jeszcze butelki powinny być przechowywane w pozycji poziomej. Pionowo można postawić je dopiero po otwarciu.
W jakiej temperaturze przechowywać białe wino?
Wina białe należy przechowywać w temperaturze od 10 do 14 stopni Celsjusza. Poza optymalną temperaturą, bardzo ważna jest także jej stałość. Wahania zaburzać mogą bowiem proces dojrzewania wina, co odbije się na smaku trunku. Zepsute wino łatwo poznać po nieprzyjemnym i kwaskowatym smaku.
Sprzęt do przechowywania wina
Nie ma wątpliwości, że bardzo trudno sprostać wysokim oczekiwaniom wina. Ich właściwe przechowywanie w warunkach domowych jest możliwe praktycznie tylko w przypadku posiadania piwnicy, w której przygotować można domową winiarnię. Czy oznacza to, że posiadacze mieszkań są skazani na kiepskie wino? Na szczęście nie. Na rynku znaleźć można profesjonalny sprzęt do przechowywania wina, który bez problemu postawić można np. w kuchni. Chłodziarki nie zajmują dużo miejsca i są znacznie mniejsze niż lodówki. Nie trzeba martwić się również o wygląd sprzętu. Chłodziarki to elegancki i designerski sprzęt, który pasuje do każdego wystroju.
Jaka chłodziarka do białego wina?
Ciekawym produktem jest zwłaszcza Electrolux chłodziarka do wina. Można wykorzystać ją zarówno do przechowywania białego, jak i czerwonego wina. Chłodziarka dostępna jest w kilku wielkościach. W największej umieścić można nawet kilkadziesiąt butelek wina. Największą zaletą tego typu sprzętu jest nie tylko optymalna i stabilna temperatura (od 5 do nawet 20 stopni Celsjusza), ale także i odpowiednia wilgotność, ciemne miejsce przechowywania, środowisko bez wstrząsów i odpowiedni przepływ powietrza. To doskonałe warunki, które sprzyjają dojrzewaniu wina.